Bij ernstige ongelukken of ziekte aan boord kan de kapitein van een zeegaand schip een arts van de Radio Medische Dienst (RMD) van de KNRM kosteloos om een advies vragen. De artsen van de Radio Medische Dienst zijn 24 uur per dag oproepbaar bij spoedgevallen. Zij hebben een normale artsenpraktijk en doen daarnaast het werk voor de RMD.
De arts kent de maritieme wereld, weet wat zich op een schip kan afspelen en is in staat om op grote afstand, uit symptomen die – meestal – een leek doorgeeft via radio of satelliet, een diagnose te stellen. RMD-artsen zijn bovendien bedreven in het overbruggen van taalbarrières en worden op deze vaardigheden door de RMD geselecteerd.
Afhankelijk van de situatie kan de arts medicijnen voorschrijven of adviseren het slachtoffer of de patiënt van boord te laten halen of naar de dichtstbijzijnde haven te brengen. Per jaar wordt ruim 600 keer Radio Medisch Advies gegeven.